Informacje o publikacji
Modernizm między budynkami – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Współczesne spojrzenie na modernizm z punktu widzenia architektury krajobrazu, wzbogacone o ciekawy materiał ilustracyjny. Autorki opisują ten nurt na tle poglądów dzisiejszych jego odbiorców: teoretyków, twórców i studentów związanych z kształtowaniem... czytaj więcej

Modernizm między budynkami – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
47,00 zł
23.50 / 1egz.
Oszczędzasz 50% (23,50 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2021
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4955-0
EAN:
9788323549550
Liczba stron:
284
Wielkość pliku:
9,09 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323549550
Współczesne spojrzenie na modernizm z punktu widzenia architektury krajobrazu, wzbogacone o ciekawy materiał ilustracyjny. Autorki opisują ten nurt na tle poglądów dzisiejszych jego odbiorców: teoretyków, twórców i studentów związanych z kształtowaniem przestrzeni, a także „konsumentów” modernistycznych miast, dzielnic i osiedli, wskazując na relatywną niejednoznaczność jego fenomenu. Podejmują też próbę odpowiedzi na pytanie o przyszłość modernizmu.

Celem badań było wskazanie w kontekście współczesnego odbioru modernizmu tych jego idei, form i treści, które mogą być przydatne w optymalnym kształtowaniu przestrzeni między budynkami. W publikacji wykorzystano kompilację metod badawczych z dziedziny architektury krajobrazu, urbanistyki, psychologii środowiskowej, socjologii, sztuki oraz komunikacji społecznej i mediów. Książka skierowana jest do osób zajmujących się problematyką przestrzeni publicznej, do szerokiej rzeszy sympatyków modernizmu w Polsce oraz wszystkich zainteresowanych kompozycją miejskich krajobrazów.

Środowiskiem zawodowym autorek jest Lublin, domem – Warszawa. Reprezentują trzy pokolenia, które w odmienny sposób „dotknęły” modernizmu. Pierwsze doświadczyło go na własnej skórze i było świadkiem jego odejścia. Drugie było wychowywane przez aktywnych twórców modernistycznych, ale dorastało już w innej rzeczywistości państwowej i w innej doktrynie stylistycznej. Trzecie, najmłodsze, postrzega modernizm jako świat zastany a intrygujący, jak opowieść o żelaznym wilku. Wszystkie trzy patrzą w jednym kierunku, wskazując na to, co w modernizmie było cenne. Różnorodność spojrzenia sprawia, że dostrzegają owe wartości na różnych płaszczyznach, dając wielowymiarowy obraz fenomenu, jakim był polski modernizm w przestrzeni okołoarchitektonicznej.

******

Modernism Between Buildings

A contemporary look at modernism from the perspective of landscape architecture, superbly illustrated. The authors describe modernism considering its today’s viewers: theoreticians, architects and students who create space as well as the “consumers” of modernist cities, districts and housing estates, pointing at the relative ambiguity of the phenomenon. They also attempt to answer the question concerning the future of modernism.

The aim of the conducted research was to show – in the context of contemporary reception of modernism – its ideas, forms and meaning which can be of use in creating the optimal space between buildings. The authors employed various research methods, used in landscape architecture, urbanism, environmental psychology, sociology, art, social communication and media.

Keywords: modernism, space development, public open space, housing estates, landscape architecture, urbanism.

[…] pełen lekkości i swady tekst pomaga w zrozumieniu opisu studiów przypadku na płaszczyźnie fenomenologicznej. […] Czytając [tę pracę], niejednokrotnie zwraca się uwagę na to, jak cenny stanowi ona materiał źródłowy dla środowiska naukowego, studentów i doktorantów.
Z recenzji dr hab. arch. kraj. Beaty J. Gawryszewskiej

Za szczególnie wartościowe należy uznać przeprowadzenie i przedstawienie wyników badań dotyczących dziedzictwa modernizmu i jego percepcji w określonych grupach respondentów, zakończonych autorskimi wnioskami.
Z recenzji dr. hab. inż. arch. Andrzeja Motaka, prof. PKZobacz również
Caracalla in Egypt (A.D. 215–216) – EBOOKCaracalla in Egypt (A.D. 215–216) – EBOOKŁukaszewicz Adam (ORCID 0000-0002-9952-0254)
47,00 zł   23,50 zł
Rewolucja plenerowa XVIII wieku? Relacje z narodzin pejzażu nowoczesnego – EBOOKRewolucja plenerowa XVIII wieku? Relacje z narodzin pejzażu nowoczesnego – EBOOKPieńkos Andrzej (ORCID 0000-0002-0630-3008)
33,00 zł   23,10 zł
Inni klienci kupili również
W szkatułach zieleni. Europejski ruch miast ogrodów 1903-1930 - PDF
W szkatułach zieleni. Europejski ruch miast ogrodów 1903-1930 - PDFBarucka Edyta
  • Książka jest pierwszym syntetycznym opracowaniem na temat europejskiego ruchu miast ogrodów, który zaważył na XX-wiecznej architekturze, urbanistyce i architekturze krajobrazu. Wypełnia znaczącą lukę w badaniach na temat ruchu i jest przeznaczona dla
38,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Ciągłość  miasta. Prolegomena - PDF
Ciągłość miasta. Prolegomena - PDFMadurowicz Mikołaj
  • Transdyscyplinarne studium o mieście w kontekście ciągłości historycznej, przestrzennej, formalnej, urbanistycznej itd. Łączy rozmaite perspektywy poznawcze geografów, urbanistów, socjologów, historyków, planistów czy archeologów,
56,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Wzorzec miejskiej przestrzeni publicznej w konfrontacji z podmiejską rzeczywistością – PDF
Wzorzec miejskiej przestrzeni publicznej w konfrontacji z podmiejską rzeczywistością – PDFMantey Dorota
  • Autorka konfrontuje podmiejskie przestrzenie rekreacyjne ze wzorcem miejskiej przestrzeni publicznej, opartym na trzech wartościach: różnorodności, dostępności dla wszystkich oraz publicznej kontroli. Podstawą konfrontacji są wyniki badań ankietowych
39,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel